SON DAKİKA İSRAİL GAZZE HABERLERİ: Savaşta son durum… İsrail askerleri vuruldu


İngiltere’de bir kez daha Filistin’e destek veren kalabalıklar başkent Londra’da sokaklara döküldü. Organizatörler yürüyüşe 500 bin kişinin katılabileceğini tahmin ediyor.

Gazze’de ateşkes çağrısının dile getirildiği yürüyüş, Londra’daki ünlü Hyde Park’tan başladı. Protestonun havadan çekilen görüntülerinde, dev kalabalığın caddelerde ilerlediği görüldü.

Yürüyüş için Londra polisi alarma geçmiş durumda. Yürüyüşün, 1. Dünya Savaşı’nın bitişini anma günü etkinliği ile çakışması nedeniyle, polis sokak olaylarına karşı önlem alıyor.

Filistin’e destek yürüyüşüne katılacaklara, Cenotaph adı verilen anma anıtı çevresine yaklaşırlarsa gözaltına alınacakları uyarısı yapıldı. Polis göstericilerin İsrail ve ABD Büyükelçilikleri çevresine yaklaşmasına da izin vermeyecek.

GÖZALTILAR VAR

Sağ görüşlü gruplar da Londra’nın merkezinde toplandı. Polisle bu gruplar arasında arbede yaşandı. Londra polisi bu gruplarda yer alan 80 kişinin gözaltında olduğunu duyurdu.

AFP’nin Londra’dan servis ettiği fotoğraflarda, gözaltı anlarının yanı sıra Filistin bayrağı taşıyan bir göstericinin bir kişi tarafından saldırıya uğraması da yer aldı.

Londra Belediye Başkanı Sadiq Khan ortaya çıkan görüntülere İçişleri Bakanı Suella Braverman’ın açıklamalarının neden olduğunu söyledi.

İÇİŞLERİ BAKANI’NA ÖFKE

Yürüyüş Londra polisi ile İçişleri Bakanı Suella Braverman’ı da bir kez daha karşı karşıya getirdi. Bakan Braverman Filistin’e destek yürüyüşüne izin veren Londra polisini eleştirdi, protestoya ‘nefret yürüyüşü’ gibi akılalmaz bir suçlama yöneltti.

Polisi ‘çifte standart’ uygulamakla suçlayan Braverman, daha önce sağ görüşlü grupların yürüyüşünün yasaklandığını hatırlattı ve Londra polisinin Filistin halkı ile dayanışma yürüyüşlerini ‘kayırdığını’ iddia etti.

Londra Emniyet Müdürü Mark Rowley ise yürüyüşü yasaklamak için ellerinde neden bulunmadığını açıkladı.

Londra sokaklarını dolduran yüz binlerce gösterici, İçişleri Bakanı Braverman’ı istifaya davet etti.

İngiltere Başbakanı Rishi Sunak da yürüyüşün zamanlama açısından ‘saygısızca’ olduğunu savunuyordu.Source link

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*